Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | CPU |
| CPU Model | Intel Atom |
| CPU Frequency | 2.4 GHz Quad Core |
| Floating Point | Yes |
| Hardware Encryption Engine | Yes | Memory |
| System Memory | 2 GB DDR3 | Storage |
| Drive Bay | 1 |
| Compatible Drive Types | 3.5" SATA(III) / SATA(II) HDD | 2.5" SATA(III) / SATA(II) HDD | 2.5" SATA(III) / SATA(II) SSD | External Ports |
| USB 3.0 | 2 |
| USB 2.0 | 1 |
| eSATA | 1 |
| LAN Number (RJ45) | Gigabit x 2 | File System |
| Internal Drives | EXT 4 |
| External Drives | EXT4, EXT3, FAT, NTFS, HFS+ | General |
| Link Aggregation | Yes |
| Wake on LAN/WAN | Yes |
| System Fan | 92 mm X 92 mm X 2 pcs |
| Wireless Support (Dongle) | Yes |
| Noise Level | 20.2 dB(A) |
| Power Recovery | Yes |
| Scheduled Power On/Off | Yes |
| Power Supply Unit / Adapter | 100 W |
| AC Input Power Voltage | 100 to 240 V AC |
| Power Frequency | 50/60 Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 46.2 W (Access) | 17.3 W (HDD Hibernation) | Temperature & Humidity |
| Operating Temperature | 41 to 95°F / 5 to 35°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Relative Humidity | 5 to 95% | Certification |
| Certification | FCC Class B, CE CLass B, BSMI Class B | Storage Management |
| Max File System Size | 108 TB | Please be aware that the Max File System size doesn't equal the Max Internal Capacity, which is limited by the aggregated space of installed drives |
| Max Internal Volume Number | 512 |
| Max iSCSI Target Number | 32 |
| Max iSCSI LUN Number | 256 |
| Supported RAID Type | Synology Hybrid RAID | Basic | JBOD | RAID 0, 1, 5, 6, 10 |
| RAID Migration | Basic to RAID 1 | Basic to RAID 5 | RAID 1 to RAID 5 | RAID 5 to RAID 6 |
| Volume Expansion with Larger HDDs | Synology Hybrid RAID | RAID 1, 5, 6 |
| Volume Expansion by Adding a HDD | Synology Hybrid RAID | RAID 5 | JBOD |
| Global Hot Spare Supported RAID Type | Synology Hybrid RAID | RAID 1 | RAID 5 | SSD Support |
| SSD Read/Write Cache | Yes |
| SSD TRIM | Yes | File Sharing Capacity |
| Max User Accounts | 2048 |
| Max Groups | 256 |
| Max Shared Folder | 512 |
| Max Shared Folder Sync Tasks | 8 |
| Max Concurrent CIFS/AFP/FTP Connections | 512 |
| Windows Access Control List (ACL) | Yes |
| NFS Kerberos Authentication | Yes | Log Center |
| Syslog Events per Second | 800 | Virtualization |
| VMware vSphere 5 with VAAI | Yes |
| Windows Server 2012 | Yes |
| Windows Server 2012 R2 | Yes |
| Citrix Ready | Yes | Environment & Packaging |
| Environment | RoHS Compliant |
| Dimensions | 6.5 x 8.0 x 9.2" / 165.0 x 203.0 x 233.2 mm |
| Weight | 4.52 lb / 2.05 kg | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |