Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | Hardware Specifications | CPU |
| CPU Model | INTEL Atom CE5335 |
| CPU Frequency | Dual Core 1.6 GHz | Floating Point |
| Hardware Transcoding Engine | H.264 (AVC), MPEG-4 Part 2, MPEG-2, VC-1 | Memory |
| System Memory | 1 GB DDR3 | Storage |
| Drive Bay(s) | 4 |
| Compatible Drive Type | 3.5" SATA(III) / SATA(II) HDD | 2.5" SATA(III) / SATA(II) HDD | 2.5" SATA(III) / SATA(II) SSD |
| Maximum Internal Raw Capacity | 24 TB (6 TB HDD X 4) (Capacity may vary by RAID types) (See All Supported HDD) | Hot Swappable Drive | External Ports |
| USB 2.0 Port | 3 |
| USB 3.0 Port | 2 | File System |
| Internal Drives | EXT4 |
| External Drives | EXT4 | EXT3 | FAT | NTFS | HFS+ | Appearance |
| Size (Height X Width X Depth) | 165 mm X 203 mm X 233.2 mm |
| Weight | 2.03 kg | Others |
| RJ-45 1GbE LAN Port | 1 | Wake on LAN/WAN |
| System Fan | 92 mm X 92 mm X 2 pcs |
| Fan Speed Mode | Cool Mode | Quiet Mode | Wireless Support (dongle) |
| Noise Level* | 20.0 dB(A) | Power Recovery | Scheduled Power On/Off |
| Power Supply Unit / Adapter | 90W |
| AC Input Power Voltage | 100V to 240V AC |
| Power Frequency | 50/60 HZ, Single Phase |
| Power Consumption* / British Thermal Unit | 27.33 W / 93.25 BTU/hr (Access) | 16.84 W / 57.46 BTU/hr (HDD Hibernation) | Environment Temperature |
| Operating Temperature | 5°C to 35°C (40°F to 95°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-5°F to 140°F) |
| Relative Humidity | 5% to 95% RH |
| Certification | FCC Class B | CE Class B | BSMI Class B |
| Notes | Power consumption is measured when fully loaded with Western Digital 1TB WD10EFRX hard drive(s). | Support for Wake on WAN needs switch and routers which recognize Magic Packet. | Noise Level Testing Environment: Fully loaded with Seagate 1TB ST31000520AS hard drive(s) in idle; Two G.R.A.S. Type 40AE microphones, each set up at 1 meter away from the Synology NAS front and rear; Background noise: 16.49-17.51 dB(A); Temperature: 24.25-25.75?C; Humidity: 58.2-61.8% | Storage Management |
| Maximum Single Volume Size | 16 TB |
| Maximum Internal Volume Number | 256 |
| Maximum iSCSI Target Number | 10 |
| Maximum iSCSI LUN | 10 |
| Supported RAID Type | Synology Hybrid RAID | Basic | JBOD | RAID 0 | RAID 1 | RAID 5 | RAID 6 | RAID 10 |
| RAID Migration | Basic to RAID 1 | Basic to RAID 5 | RAID 1 to RAID 5 | RAID 5 to RAID 6 |
| Volume Expansion with Larger HDDs | Synology Hybrid RAID | RAID 1 | RAID 5 | RAID 6 |
| Volume Expansion by Adding a HDD | Synology Hybrid RAID | RAID 5 | JBOD |
| Global Hot Spare Supported RAID Type | Synology Hybrid RAID | RAID 1 | RAID 5 |
| SSD Support | SSD TRIM | File Sharing Capacity |
| Maximum User Accounts | 2048 |
| Maximum Groups | 256 |
| Maximum Shared Folder | 256 |
| Maximum Shared Folder Sync Tasks | 4 |
| Maximum Concurrent CIFS/AFP/FTP Connections | 256 | Windows Access Control List (ACL) Integration | NFS Kerberos Authentication | Log Center |
| Syslog Events per Second | 400 |
| Notes | Performance figures could vary on different environments. | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |