Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Taotronics |
| Series | SoundLiberty 79 |
| Model | TT-BH079 |
| Connectivity | |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth Range | Up to 20 m |
| Technical Specifications | |
| Audio Codec | SBC, AAC |
| Playtime of Earbuds | Up to 8 Hours |
| Playtime with Charging Case | Up to 30 Hours |
| General | |
| Waterproof Level | IPX8 |
| Features | Advanced Noise Cancelling Technology |
| Crystal-Clear Calls | |
| 30Hr Extra-Long Playtime | |
| Strong Connection | |
| User-Friendly Design | |
| Colour | Black |
| Design | In-Ear |
| Dimensions | 110 x 890 x 390 mm |
| Weight | 132 g |
| Package Contents | Taotronics TT-BH079 SoundLiberty 79 In-Ear Bluetooth Headphones – Black |
| 6x Ear Tips | |
| 4x Ear Hooks | |
| 1x Charging Case | |
| 1x USB-C Charging Cable | |
| 1x User Guide | |
| 1x Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |