Customers Who Viewed This Product Purchased
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | T-Force Night Hawk RGB |
| Model | TF1D416G3200HC16CDC01 |
| Memory Type | DDR4 |
| Capacity | 16GB (2x8GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Speed | 3200 MHz |
| Tested Latency | CL16-18-18-38 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non ECC |
| Heatspreader | Aluminium |
| Black with RGB LEDs | |
| Dimensions | 53 x 147 x 9 mm (HxLxW) |
| Features | Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready |
| Supports T-Force Blitz Control | |
| Supports ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, ASRock Polychrome Sync, TT RGB Plus, Razer Chroma Software | |
| Unparalleled Performance | |
| Ultra low working voltage, Save energy up to 40% | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
Powered by ASUS: Wootware Ryzen B450 - Extreme Edition Desktop Gaming PC
From: R14,076.00
To: R40,701.00
Out of stock


