Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Series | WiFi 7 Routers |
| Model | TE6L Pro |
| Standards Implemented | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3ab, IEEE802.3bz |
| Interfaces | 1x 10/100/1000/2500Mbps WAN Port |
| 3x 10/100/1000Mbps LAN Ports | |
| Antennas | 5x External Antennas |
| Buttons | WPS/Mesh/Reset Button |
| Power | Input:AC 100-240V~50/60Hz 0.6A |
| Output:DC 12V⎓1.5A | |
| Dimensions | 244 x 200 x 56mm (W x D x H) |
| Wireless | |
| Wireless Standards Implemented | IEEE 802.11be/ax/ac/n/a 5 GHz |
| IEEE 802.11be/ax/n/b/g 2.4 GHz | |
| Data Rates | 5 GHz: 4323 Mbps (802.11BE, HE160) |
| 2.4 GHz: 688 Mbps (802.11BE) | |
| Frequency | Dual-Band 2.4GHz & 5GHz |
| Wireless Features | Beamforming |
| MU-MIMO | |
| OFDMA | |
| Wireless Security | WPA2-PSK |
| WPA3-SAE/WPA2-PSK | |
| Wireless Encryption Disable | |
| WPS Fast Connection | |
| Networking Features | |
| Internet Connection Type | PPPoE, Dynamic IP, Static IP |
| PPPoE (Russia), PPTP (Russia), L2TP (Russia) | |
| Unify,Maxis,Maxis-special,Celcom,Digi | |
| Operating Mode | Wireless Router Mode |
| AP Mode | |
| Universal Repeater Mode (Client & AP) | |
| DHCP Features | DHCP Server |
| DHCP Client List | |
| DHCP Reservation | |
| Virtual Server | Port Forwarding |
| DMZ Host | |
| UPnP | |
| Security | Parental Control |
| Client Filter | |
| Firewall | ICMP Flood Attack Defense |
| TCP Flood Attack Defense | |
| UDP Flood Attack Defense | |
| Block Ping From WAN | |
| DDNS | DynDNS, no-ip, oray, 88ip |
| VPN | IPSec Transparent Transmission |
| PPTP Transparent Transmission | |
| L2TP Transparent Transmission | |
| PPTP VPN Server | |
| PPTP VPN Client | |
| L2TP VPN Client | |
| Other Features | WPA3 Support |
| 2.4 GHz & 5 GHz Band Steering | |
| WAN/LAN Port Auto-Negotiation | |
| Wi-Fi (Mesh System) | |
| Smart Diagnosis | |
| IPTV | |
| IPv6 | |
| Smart LED on/off | |
| Support App and web management | |
| Bandwidth Control | |
| Guest Network | |
| MAC Address Clone | |
| Supports black list and white list | |
| Unify 2.4 GHz & 5 GHz | |
| Static Routing | |
| Remote Web Management | |
| Backup & Restore configurations | |
| Firmware upgrade online | |
| General | |
| Administration | Tenda WiFi Mobile App |
| Browser-based login | |
| Box Contents | Tenda TE6L Pro Dual-Band Gigabit WiFi 7 Router |
| 1x Ethernet Cable | |
| 1x Power Adapter | |
| Installation Guide | |
| 1x NFC One-Touch Sticker | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,699.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ZenWiFi BQ16 Wi-Fi 7 BE25000 Tri-Band Quad-Radio 10 Gigabit ...
In stock with SupplierR20,546.00









