Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Series | Unmanaged Desktop Switch |
| Model | TEG1109P-8-102W |
| Network Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| LED Indicator | PWR, 9 x Link/Act |
| Interfaces | 8 x 10/100/1000 Base-T Ethernet Ports with PoE (Auto MDI/MDIX) |
| 1 x 10/100/1000 Base-T Ethernet Port (Auto MDI/MDIX) | |
| PoE Budget | Single Port 30W Maximum |
| All Ports 15W Maximum | |
| 44V DC Typical | |
| Transmission Media | Recommended: CAT5/5e UTP or Better |
| Dimension | 177.5 x104.0 x26.0 mm |
| Level of protection ESD: | Air discharge: ±10kV |
| Contact discharge: ±8kV | |
| Lightning protection for uplink ports: 6KV | |
| Lightning protection for power: 6KV | |
| Forwarding Mode | Store-and-forward |
| Transmission Rate | 1000 Mbps |
| Packet Forwarding Rate | 13.4 Mpps (million packets per second) |
| Switch Capacity | 18 Gbps |
| Buffer | 2 MB |
| MAC Address Table | 16K |
| Power Consumption | 92 W (102 W Max) |
| Power | 100-240V AC 50/60Hz |
| 51V /2.0A DC (Power Adapter Output) | |
| Features | Switch between Standard and VLAN mode with a convenient toggle. |
| Standard Mode: the switch functions as a common unmanaged switch and all the ports of the switch can communicate with each other | |
| VLAN Mode: ports 1 to 8 are isolated from each other, but can communicate with ports 9 (uplink port) respectively. | |
| General | |
| Mounting | Desktop mounting: Support |
| Wall mounting: Support | |
| Rack mounting: No Support | |
| Environment | Operating Temperature: 0°C - 45°C |
| Storage Temperature: -40°C - 70°C | |
| Operating Humidity: 10%~90% non-condensing | |
| Storage Humidity: 5%~90% non-condensing | |
| Certification | FCC, CE , RoHS |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |