Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TP-LINK |
| Model | TL-WR841HP | Spec |
| Standards | IEEE 802.3/3u, IEEE 802.11b/g/n |
| Security | 64/128/152-bit WEP / WPA / WPA2,WPA-PSK / WPA2-PSK |
| WPA/WPA2 | WPA2 |
| WAN Ports | 1 x 10/100M |
| LAN Ports | 4 x 10/100M |
| Buttons | Reset, WPS |
| Wireless Data Rates | Up to 300Mbps |
| Frequency Band | 2.4GHz - 2.4835GHz |
| Antenna | 2 x 5dBi Detachable Omni Directional Antenna (RP-SMA) |
| Receiver Sensitivity | 270M: -71dBm@10% PER | 130M: -74dBm@10% PER | 108M: -74dBm@10% PER | 54M: -77dBm@10% PER | 11M: -91dBm@8% PER | 6M: -89dBm@10% PER | 1M: -97dBm@8% PER |
| Interface | Ethernet Port |
| VPN support | PPTP, L2TP, IPSec |
| Power Adapter | 12VDC / 1A |
| System Requirements | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista or Windows 7, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux |
| Dimensions | 6.6" x 5.1" x 1.2" |
| Temperature | 0°C - 40°C (32°F - 104°F) |
| Humidity | 10% - 90%, Non-Condensing | Features |
| Features | Wireless Functions: Enable/Disable Wireless Radio, WDS Bridge, WMM, Wireless Statistics |
| Firewall Security: | DoS, SPI Firewall | IP and MAC Address Binding | IP Address Filter/MAC Address Filter/Domain Filter |
| Management: | Access Control | Local Management | Remote Management | High power amplifier and 5dBi antennas provide 4x the wireless range of a normal router | Enhanced Wi-Fi signal cuts through walls and obstacles, eliminating dead zones | 2x the wireless speed of a normal router over long-distances enables seamless data transfer and media streaming across your network | 300Mbps wireless speed ideal for video streaming, online gaming and VoIP | Easily setup a WPA encrypted secure connection at a push of the WPS button | Easy Setup Assistant provides quick & hassle-free installation | Backward compatible with 802.11b/g products. | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!