Why is the price hidden?
Because our price is lower than the manufacturer's recommended retail price.
By adding this product to
your basket, you're able to see our retail price.
You can simply remove the product from your basket should you not be interested.
We realize that this is
inconvenient and apologize
for the hassle.
This is the only way we are able to offer you the best pricing possible on this product.
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | PCIe M.2 SSD |
| Model | TS256GMTE110S |
| Capacity | 256 GB |
| Interface | NVMe PCIe Gen3 x4 |
| Sequential Read Speed | Up to 1,800 MB/s * |
| Sequential Write Speed | Up to 1,500 MB/s * |
| Flash Type | 3D NAND Flash |
| Operating Voltage | 3.3V±5% |
| Operating Temperatures | 0°C -70°C |
| Certifications | CE / FCC / BSMI |
| Operating System Support | Windows 10, 8, 7 |
| Linux Kernel 2.6.31 or Later | |
| Dimensions | 80 x 22 x 3.58 mm |
| Weight | 8 g |
| Notes | * Speed may vary due to host hardware, software, usage, and storage capacity. Some motherboards only provide PCIe x2 connections for the M.2 slot, creating a bottleneck on even the fastest drives. |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
No questions yet. Be the first to ask!
Follow us and be the first to hear about exciting new products & promotions.
Exclusive Online Shopping Experience
Our products are available for purchase exclusively through our website. We do not operate as a physical retail store and, as such, do not offer in-store shopping options.
We pride ourselves on customer loyalty as a result of great pre & post sale service. All products are covered by manufacturer warranty. Customer service is our credo.
Please note: Pricing visible is already subject to a 2% discount applicable only to EFT payments.