Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Model | TS8XDVDS-K |
| Series | Extra Slim Portable DVD Writer |
| Dimensions (LxWxH) | 142.8 x 148.0 x 13.9 mm |
| Weight | 246 g |
| Operating Voltage | 5V |
| Operating Temperature | 5°C ~ 40°C |
| Drive Type | 9.5mm internal, Tray-Loading |
| Buffer Memory | 1MB |
| Average Seek Time | DVD-ROM – 190ms | CD-ROM – 190ms |
| System Requirements | Desktop or notebook computer with two working USB ports One of following operating systems: | Windows XP | Windows Vista | Windows 7 | Windows 8 | Mac OS X 10.4 or later | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
Wootware X399 Threadripper - Custom Performance Edition E-ATX Desktop PC
From: R30,278.00
To: R72,544.00
Out of stock
Out of stock
Out of stock
- Works great - Martin, 26 October 2024
I was sceptical after reading that people on Win 10 experience problems with drive not picked up by Windows. But it works on my Win 11 Pro installation. Thank you Wootware for the awesome service and I will buy again from you.
Category Bestsellers
Customers Who Bought This Also Bought
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!





