Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Turtle Beach |
| Model | TBS-3390-01 |
| Type | Headset |
| USB Port | Micro USB |
| Headset Power | Rechargable Battery |
| Console Chat Connection | USB |
| Audio Connection | Optical Transmitter |
| Microphone Design | Hidden Dual Mic Noise Cancelling |
| Speakers | 50mm speakers |
| Bluetooth | Yes |
| Digital Signal Processor | Digital Signal Processor for independently controlled chat, game and mic signals |
| Audio mute | Yes |
| Battery | Rechargable Lithium |
| Shut down | Shutdown when placed on charging stand |
| Weight | 1.1 |
| Speaker Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Battery life | 10 hours |
| Digital Wireless Carrier | USB Transmitter |
| Speaker Impedance | 32 Ohms |
| Earcup Design | Over Ear |
| Headband/Earpad material | Synthetic Leather with Memory Foam Earcups |
| Transmitter Power | Micro USB |
| Mobile Device Connection | Bluetooth |
| PS3 Mic Connection | Bluetooth |
| PC Connection | Via USB transmitter |
| Optical Output | Yes |
| Console | PS3, PS4, Mobile Gaming | HEADSET |
| Input Jack | 3.5mm stereo jack (Mobile) |
| Headphone Amplifier | Yes |
| Bass Boost | Yes |
| Mute Switch | Yes |
| USB Connector for Power | Micro USB | TRANSMITTER |
| Audio input | Optical |
| Digital Wireless Carrier Transmission | 2.4GHz |
| Power | Amplified |
| Wireless Connection | RF/w Channel-hopping |
| Wireless Range | 30ft |
| Surround Sound Processing | DTS Headphone:X 7.1 Surround Sound |
| Cable Length | 4ft | PACKAGE CONTENTS |
| What's in the Box | Guide | 3.5 stereo cable | Elite 800 Wireless Gaming Headset for PS4 (PS3/Mobile) | Transimitter Stand | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |