Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ubiquiti |
| Series | UniFi AC |
| Model | UAP-AC-LR |
| Networking Interface | 1x 10/100/1000 Ethernet Port |
| Buttons | Reset |
| Antennas | 1x Dual-Band Antenna, Tri-Polarity, 2.4 GHz: 3 dBi, 5 GHz: 3 dBi |
| Wi-Fi Standards | 802.11 a/b/g/n/r/k/v/ac |
| Wireless Security | WEP, WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2, TKIP/AES) |
| BSSID | Up to 8 per Radio |
| Supported Data Rates (Mbps) | 802.11ac: 6.5 Mbps to 867 Mbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2, VHT 20/40/80) |
| 802.11n: 6.5 Mbps to 450 Mbps (MCS0 - MCS23, HT 20/40) | |
| 802.11a: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps | |
| 802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps | |
| 802.11b: 1, 2, 5.5, 11 Mbps | |
| Power Method | 802.3af/A PoE |
| 24V Passive PoE (Pairs 4, 5 ; 7, 8 Return) | |
| Power Supply | 24V, 0.5A Gigabit PoE Adapter |
| Power Save | Supported |
| Maximum Power Consumption | 6.5W |
| Maximum TX Power | 2.4 GHz - 24 dBm |
| 5 GHz - 22 dBm | |
| Mounting | Wall/Ceiling (Kits Included) |
| Operating Temperature | -10 to 70° C |
| Operating Humidity | 5 to 95% Non-Condensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| Dimensions | 175.7 x 175.7 x 43.2 mm |
| Weight | 240 g |
| 315 g (With Mounting Kits) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!