Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | USB Cables |
| Model | C14091ABK |
| Colour | Black |
| Cable Length | 2.0 metres |
| Cable Materials | Polypropylene |
| Aluminium Alloy | |
| Copper | |
| Supported Transmission Speeds | Thunderbolt 3 5Gbps |
| USB 3.1 Gen 1 5Gbps | |
| USB 2.0 480Mbps | |
| Video Output | DisplayPort Alt Mode Up to 4K 60Hz |
| Power Output | Up to 100W Power Delivery |
| Max Voltage | 20V |
| Max Current | 5A |
| Protections | Over-Voltage Protection, Over-Current Protection |
| Device Compatibility | All USB Type-C Devices |
| All Thunderbolt 3 Devices | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
3 Leaf Clover (Mickey Mouse) 1.8m Laptop/Notebook Mains Power Cab...
In stock with WootwareR129.00
R89.00
Save: R 40!
Standard 1.8m Kettle cord power cable with 3-prong SA plug
In stock with WootwareR119.00
R79.00
Save: R 40!
UGreen UG-80403 HDMI 2.1 48Gbps Male To Male 2m Cable
In stock with WootwareR239.00
R189.00
Save: R 50!
PNY DGXSPARK-BUNDL-CABLE QSFP112 To QSFP112 112G 32AWG 0.5M DAC S...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ARCTIC ACCBL00007A Four-Headed 4-Pin PWM Fan Splitter Cable
In stock with WootwareR179.00
R119.00
Save: R 60!
Standard 1.8m C19 Connector Power Cable with 3-prong SA Plug
Stock Coming SoonR339.00
R289.00
Save: R 50!








