Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | USB Charger Series |
| Model | 100W 4-Port GaN (P1112ABK) |
| Power Input | Universal 100-240~ 50/60Hz |
| Charging Ports | 2x USB Type-C Ports, Up to 100W |
| 1x USB Type-C Port, Up to 20W | |
| 1x USB Type-A Port, Up to 18W | |
| NOTE: All USB ports share power budgets | |
| Total Output | 100W Max |
| Protocol Support | USB Power Delivery 3.0, PPS, and Quick Charge 3.0 |
| Output Ranges | |
| USB-C1 | 45W - 100W |
| USB-C2 | 30W - 100W |
| USB-C3 | 7.5W - 20W |
| USB-A | 7.5W - 18W |
| Quad Device Output | 45W 30W 7.5W 7.5W |
| Protections | Input overvoltage protection, Over-temperature protection |
| Output overcurrent/overvoltage/short circuit protection | |
| Materials | PC ABS Fireproof material |
| Dimensions | 63 x 63 x 30.5mm (W x H x D) |
| Weight | N/A |
| Colour | Black |
| Box Contents | GaN Charger |
| EU adapter | |
| UK adapter | |
| AU adapter | |
| User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Wootbook BATRPHID13-4103 15.48V 97.5Wh 6300mAh Li-ion Replacement...
In stock with WootwareR3,500.00
R1,999.00
Save: R 1,501!
Wootbook BATRPHID13-4102 15.48V 80Wh 5168mAh Li-ion Replacement B...
In stock with WootwareR3,500.00
R1,999.00
Save: R 1,501!
GMKTec M3/M3 Ultra/M3 PLUS 100W Replacement AC Adapter
In stock with WootwareR1,299.00
R699.00
Save: R 600!









