Features 


Product Description
Additional Information
Reviews (0)



| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | USB Type-C Cables |
| Model | U305A USB Type-C Active Extension Cable |
| Interface | USB Type-C Male to Female |
| Protocols | USB 5Gb/s (USB 3.0/3.1 Gen 1) |
| Backwards compatible with USB 2.0 Type-C | |
| Cable Length | 5.0m |
| Materials | Aluminium |
| Nickel Alloy | |
| 28AWG Copper | |
| ABS Plastic | |
| DC Power | 3.5 x 1.35mm barrel jack, for 12V power supplies |
| Colour | Dark Gray / Silver |
| Dimensions (housing) | 56.5 x 32.6 x 15mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
3 Leaf Clover (Mickey Mouse) 1.8m Laptop/Notebook Mains Power Cab...
In stock with WootwareR129.00
R89.00
Save: R 40!
Standard 1.8m Kettle cord power cable with 3-prong SA plug
In stock with WootwareR119.00
R79.00
Save: R 40!
UGreen UG-80403 HDMI 2.1 48Gbps Male To Male 2m Cable
In stock with WootwareR239.00
R189.00
Save: R 50!
PNY DGXSPARK-BUNDL-CABLE QSFP112 To QSFP112 112G 32AWG 0.5M DAC S...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ARCTIC ACCBL00007A Four-Headed 4-Pin PWM Fan Splitter Cable
In stock with WootwareR179.00
R119.00
Save: R 60!
Standard 1.8m C19 Connector Power Cable with 3-prong SA Plug
In stock with WootwareR339.00
R289.00
Save: R 50!








