Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Unitek |
| Series | DiskGuard Raiden |
| Model | Y-3035 |
| Compatibility | 2.5" SATA HDD/SSD |
| 3.5" SATA HDD/SSD | |
| Data Transfer | USB 3.0 SuperSpeed up to 5Gbps |
| Backward Compatible | USB 2.0/1.1 |
| Supported SATA | SATA III (6Gbps) |
| SATA II (3Gbps) | |
| SATA I (1.5Gbps) | |
| Special Features | UASP (USB Attached SCSI Protocol) Support |
| Sleep Mode | |
| E-sports Style Design | |
| LED Light Indicator | |
| Installation | Plug and Play |
| No Driver Needed | |
| Dimensions | 183mm x 119mm x 33mm |
| Cable | 120cm Length, 5.5mm OD, USB-A Male to USB-B Male |
| Color | Black |
| Power Adaptor | 12V2A, DC Dimension: 5.5*2.5mm |
| Package Contents | DiskGuard Raiden |
| USB-A to USB-B Data Cable | |
| 12V2A Power Adaptor | |
| User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- A great high capacity HDD enclosure - Khagendra, 29 April 2024
The enclosure works as advertised and seems to perform well. Using it with an 18TB Seagate drive and seemed to max out at around 150MB/s transfer speed when copying large files which I think is decent.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









