Customers Who Viewed This Product Purchased
[OPENBOX] UPERFECT Gaming 16" WUXGA (1920x1200) IPS Anti-Glare 5m...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UPERFECT |
| Series | Portable Gaming Monitors |
| Model | Gaming 16 |
| Display | |
| Panel Size | 16" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 9ms GtG (No Overdrive) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typical) |
| Colour Depth | 16.7 Million Colours |
| Brightness | 290 nits (Typical) |
| 400 nits (Peak) | |
| Colour Gamut | 72% NTSC |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/Vertical |
| Physical | |
| Height Adjustable | N/A |
| Tilt | 105° to 135° |
| Swivel | N/A |
| Stand | Built-In kickstand allows for portrait rotation |
| Wall Mountable | Yes, supports 75mm VESA mounts |
| Audio | |
| Audio Output | 2x 1W Stereo Speakers |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 2x USB Type-C Ports with DisplayPort 1.4 & Power Delivery |
| 1x HDMI 2.0 Port | |
| 1x 3.5mm Audio Jack | |
| Power | |
| Voltage Required | 5V @ 3A |
| Power Consumption (Operating) | 12W (Typical) |
| Power Consumption (Standby/Sleep) | N/A |
| General | |
| Protections | Flicker-free with Low Blue Light Technology |
| Dimensions | N/A |
| Weight (without stand) | 0.66kg |
| Colour | White |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ASRock Radeon RX 9070 XT 16GB Challenger RX9070XTCHALLENGER16G 16...
In stock with SupplierR17,099.00
Dell SE2725HM 27" Full HD (1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monit...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,499.00
Save: R 1,700!
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!
![[OPENBOX] UPERFECT Gaming 16](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/6/1/61ryoiapfxl_1.jpg)



