Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Vantec |
| Series | NexStar |
| Model | NST-370A31-BK |
| Device Support | SATA I/II/III Hard Drive |
| Device Size | 3.5" |
| Internal Interface | SATA |
| External Interface | USB Type-B |
| Interface Cable | USB Type-B to Type-A |
| (Type-A is Compatible with USB 3.0 and USB 2.0) | |
| HDD Capacity | Up to 10TB |
| Material | Aluminum/Plastic |
| Dimension | 191.5 x 115.4 x 32 mm |
| Cable Length | 914mm |
| System Requirements | Microsoft Windows Vista/7/8/8.1/10 |
| Mac OS X v10.6 and Up | |
| USB 3.1 or 3.0 or 2.0 Equipped System | |
| For USB 3.1 Speeds, the System Must Support USB 3.1 Specification | |
| Accessories | USB cable |
| AC Adapter | |
| Installation Guide | |
| Installation Screws | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |