Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Vantec |
| Model | UGT-M2PC200 |
| Primary M.2 Type | NVMe or AHCI SSD using M Key only |
| Secondary M.2 Type | SATA SSD using B Key |
| M.2 Size | Length support 22x42mm , 22x60mm or 22x80mm |
| Internal Interface | 2x M.2 (NGFF) |
| PCIe Interface | PCIe v3.0 or PCIe v2.0 x4 (4 lanes) |
| Power | PCIe Bus powered (3.3V) |
| Dimensions | 148 x 120 x 17 mm |
| Weight | 85 g |
| System Requirements | Available system board PCIe x4 or x8 or x16 slot |
| OS Support like Windows 7/8/8.1/10 or Linux | |
| Package Contents | M.2 NVMe M.2 SATA SSD PCIe x4 Adapter |
| Mount and screws set | |
| Low profile bracket | |
| Quick installation guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Works well in my server - Julian , 2 April 2024
I used this to add NVMe support to an old MSI Z77 motherboard. Works perfectly. I had to put in a small SATA disk for the OS because the motherboard couldnt boot from PCI-x, but after the os is installed, everything is detected perfectly and works perfectly.
- Great Service - Welie, 22 October 2020
I placed my order yesterday afternoon and received my package early the next morning. Very good service and very fast delivery as well, especially during this Covid-19 pandemic. Excited to unpackage my order tonight. Keep up the good service. I will definitely shop here again.