Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Vantec |
| Series | PCIe X4 RAID Host Card |
| Model | UGT-M2PC300R |
| M.2 Interfaces | 2 x M.2 SSD interface with B Key only, (NOT for NVMe) |
| M.2 Length Support | 22x42mm |
| 22x60mm | |
| 22x80mm | |
| RAID Mode | RAID 0, 1, SPAN, Individual |
| PCIe Connector | PCIe x4 or better (x8 or x16) |
| PCIe Power | PCIe Bus powered (3.3V) |
| Item Dimensions | 189mm x 121mm x 20mm |
| Item Weight | 87g |
| OS Support | Windows 7/8/8.1/10, or Linux with AHCI Support |
| System Requirements | Available system board PCIe x4 or x8 or x16 slot |
| OS support like Windows 7/8/8.1/10, or Linux with AHCI support | |
| What's Included | Vantec Dual M.2 SSD RAID PCIe x4 Host Card |
| M.2 mounting kit | |
| Screwdriver | |
| Quick Guide | |
| Low Profile Bracket | |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C to +45°C |
| Operating Humidity | 10% to 85 % RH (no condensation) |
| Storage Temperature | -10°C to +70°C |
| Storage Humidity | 5% to 90% RH (no condensation) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!