Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Verbatim |
| Series | Portable Monitor |
| Model | 49590 |
| Display | |
| Panel Size | 14" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 6ms GtG |
| Contrast Ratio | 1000:1 (typical) |
| Brightness | 250 nits (typical) |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/Vertical |
| Physical | |
| Height Adjustable | N/A |
| Tilt | 0° up to 85° |
| Swivel | N/A |
| Stand | Built-In kickstand |
| Wall Mountable (VESA) | N/A |
| Audio | |
| Audio Output | 1x 3.5mm Line Out Audio Jack |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 2x USB Type-C Ports with DisplayPort Alt Mode (display and power) |
| 1x HDMI 1.4 Port | |
| Power | |
| Voltage Required | DC: 5V 3A |
| Power Consumption (Operating) | <15W |
| Power Consumption (Standby/Sleep) | <0.5W |
| General | |
| Certifications | TÜV Flicker-free |
| TÜV Low Blue Light | |
| Dimensions | 322 x 205 x 12mm (W x H x D) |
| Weight | 0.540kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ASUS MQ149CD ZenScreen Duo OLED Dual 14" WUXGA (1920x1200) OLED G...
In stock with SupplierR11,746.00
