Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ViewSonic |
| Series | Portable Projector |
| Model | M2E |
| Display | |
| Type | DLP LED |
| Resolution | Full HD(1920x1080) |
| Brightness | 1,000 Lumens |
| Display Size | 100" |
| Throw Distance | 0.65m - 2.68m |
| Throw Ratio | 1.21 |
| Keystone | /- 40° Vertical |
| /- 40° Horizontal | |
| Lens | Fixed Zoom |
| Light Source Life Time | 30,000 Hours |
| Colour Depth | 1.07 Billion Colours |
| 10 bit RGB | |
| Video Signal | |
| Horizontal Frequency | 15KHz - 102KHz |
| Vertical Frequency | 23Hz - 120Hz |
| Connectors | |
| USB | 1x USB 2.0 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| Other | 1x Micro SD Card Reader |
| 1x 3.5mm Audio Jack | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| Wireless | WiFi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth v4.2 |
| Audio | |
| Internal Speakers | 2x 3W |
| Power | |
| Voltage | Input: 100V - 240V Output: 19VDC / 4.74A |
| Consumption | 75W |
| Stand By | 0.5W |
| Controls | |
| Physical Controls | Power, keystone/arrow keys, left/blank, menu/exit, right/panel key lock, mode/enter, auto, source |
| On Screen Display | Display, Image, Power Management, Basic, Advanced, System, Information (See user guide for full OSD functionality) |
| Physical | |
| Temperature | 0°C - 40°C |
| Humidity | 0% - 90% |
| Weight | 1Kg Net |
| 3Kg Gross | |
| Dimensions | 258mm x 255mm x 167mm (Packaging) |
| 184mm x 184mm x 54mm (Physical) | |
| General | |
| Regulations | FCC, cTUVus, ROHS |
| Package Contents | M2e Projector |
| Carrying Case | |
| Power Cable | |
| Remote Control | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |