Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Dell |
| Series | Vostro |
| Model | V3900 |
| Processor | Intel 4th Gen Core i3 (4170) |
| Operating System | Windows 8.1 Pro, 64-bit English |
| Memory | Up to 16GB2 Dual Channel DDR3 SDRAM at 1600Mhz - 2 DIMMS |
| Chipset | Intel H81 Chipset |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
| Hard Drive | 500GB 7200RPM HDD |
| Optical Drive | 16X CD/DVD burner (DVD+/-RW) with double layer write capability |
| Connectivity | Integrated Giga bit 10/100/1000 Ethernet |
| Power | Internal 300 Watt Power Supply (PFC, EPA) |
| Dimensions | Height 14.17" (360mm) x Width 6.89" (175mm) x Depth 17.18" (436.3mm) |
| Weight | 8.90kg |
| Front Ports | (2) USB 2.0 | MCR 191 (optional) | Mic and Headphone Jacks |
| Rear Ports | (2) USB 3.0 | (2) USB 2.0 | (2) PS2 | HDMI | VGA | RJ-45 (10/100/1000 Ethernet) | 3-stack audio jacks supporting 5.1 surround sound |
| Media Card Reader | 19-in-1 media card reader (optional) |
| Slots | 2 DIMM slots | PCIe x1 2 Slots | PCIe x16 (Graphics) 1 Slot | PCI 1 Slot |
| Bays | 3.5" Bays 2 internal; | 5.25" Bays 2 external bays |
| Line Voltage | PFC - 180-264V/4.5A, 47-63HZ | EPA - 90-264V/ 8A, 47-63HZ |
| Regulatory | Dell Energy Smart settings/Energy Star Rating 6.0 | System Recycle (Asset Recovery Service) | Product Safety, EMC and Environmental Datasheets | Dell Regulatory Compliance Home Page | Dell and the Environment | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |