Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | Product Specifications |
| Interface | Gigabit Ethernet | Performance Specifications | Transfer Rates |
| Ethernet | 10/100/1000 Mb/s capable | Serial Transfer Rate | USB 3.0 |
| Serial Bus Transfer Rate (USB 3.0) | 5 Gb/s (Max) | Physical Specifications |
| Capacity | 8 TB | Physical Dimensions | English |
| Height | 6.75 Inches |
| Depth | 6.10 Inches |
| Width | 3.90 Inches |
| Weight | 3.40 Pounds | Metric |
| Height | 171.45 mm |
| Depth | 154.94 mm |
| Width | 99.06 mm |
| Weight | 1.60 kg | Environmental Specifications | Temperature (English) |
| Operating | 41° F to 95° F |
| Non-operating | -4° F to 149° F | Temperature (Metric) |
| Operating | 5° C to 35° C |
| Non-operating | -20° C to 65° C | Electrical Specifications | Current Requirements | Power Dissipation |
| AC Input Voltage | 100-240 VAC |
| AC Input Frequency | 50-60 Hz | Compatibility | Operating System |
| Compatibility | Windows/Mac | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |