Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | My Cloud Pro Series PR4100 |
| Model | WDBNFA0080KBK |
| Capacity | 8TB |
| CPU | |
| CPU Model | Intel Pentium N3710 |
| CPU Frequency | Quad Core 1.60 GHz |
| System Memory | 4GB |
| Drive Bays | 4 |
| Interface | |
| Expansion Ports | 3x USB 3.0 |
| 2x Gigabit Ethernet | |
| 2x Power Supply (DC In) | |
| Buttons | One-Touch USB Import Button (Front) |
| Security | Password Protection |
| 256-bit AES Volume Encryption | |
| General | |
| System Requirements | Windows 10, 8, 7, Mac OS X El Capitan, Yosemite, Mavericks, Mountain Lion |
| DLNA/UPnP or Plex-Enabled Devices for Streaming | |
| Router with Internet Connection | |
| Operating Temperature Range | 0°C - 35°C |
| Non-Operating Temperature Range | -40°C - 70°C |
| Dimensions | 232 x 170 x 192 mm |
| Package Contents | NAS |
| Ethernet Cable | |
| Power Supply and Cable | |
| Quick Install Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |