Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
![]() |
|
| ![]() |
![]() |
|
| ![]() |
![]() |
|
| ![]() |
| SPECIFICATIONS | |
| Make | Western Digital |
| Model | WDBUZG5000ABK |
| Series | Elements | Product Specifications |
| Interface | USB 3.0 and USB 2.0 | Serial Transfer Rate | USB 3.0 |
| Serial Bus Transfer Rate (USB 3.0) | 5 Gb/s (Max) | Physical Specifications |
| Capacity | 500 GB | Physical Dimensions | Metric |
| Height | 15 mm |
| Depth | 111 mm |
| Width | 82.0 mm |
| Weight | 0.134 kg | Environmental Specifications | Temperature (Metric) |
| Operating | 5° C to 35° C |
| Non-operating | -20° C to 65° C | Compatibility | Operating System |
| Compatibility | Windows/Mac | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |





