Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | Black PCIe SSD |
| Model | WDS256G1X0C | Performance |
| Interface | PCIe Gen3 8 Gb/s, up to 4 lanes |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 256 GB |
| PCMark | 180,000 |
| Sequential Read | 2050 MB/s (Q=32, T=1) |
| Sequential Write | 700 MB/s (Q=32, T=1) |
| Random Read 4 KB | 170,000 IOPS (Q=32, T=4) |
| Random Write 4 KB | 130,000 IOPS (Q=32, T=4) |
| Endurance (TBW) | 80 | Power |
| Avg. Active Power | 135 (mW) |
| Supply Voltage | 3.3 V ± 5% |
| Peak Power | 2.5 A (10 us) |
| Low Power Mode PS3 | 50 (mW) |
| Low Power Mode PS4 | 5.5 (mW) |
| MTTF | 1.75 M Hours | Environmental |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-operating Temperatures | -55°C to 85°C |
| Operating Vibration | 5.0 gRMS, 10–2000 Hz, 3 axes |
| Non-operating Vibration | 4.9 gRMS, 7–800 Hz, 3 axes |
| Operating/Non-Operating Shock | 1,500 G @ 0.5 ms half sine |
| Certifications | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI | Physical Dimensions |
| Size | 22 ± 0.15mm x 80 ± 0.15mm x 2.38mm |
| Weight | 7.2 ± 0.5g | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |