Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | WD Blue SSD |
| Model | WDS500G2B0B |
| Interface | |
| WD Blue SSD M.2 2280 | SATA III 6Gb/s |
| Performance | |
| Sequential Read | Up to 560 MB/s |
| Sequential Write | Up to 530 MB/s |
| Random Read | 95,000 IOPS |
| Random Write | 84,000 IOPS |
| Endurance | 200 TBW |
| Power | |
| Average Active Power | 52 mW |
| Maximum Read Operating | 2050 mW |
| Maximum Write Operating | 3350 mW |
| Slumber | 56 mW |
| DEVSLP | 5 - 7 mW |
| Reliability | |
| MTTF | Up to 1.75M Hours |
| Environmental | |
| Operating Temperatures | 0°C - 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -55°C - 85°C |
| Operating Vibrations | 5.0 gRMS, 10 - 2000 Hz |
| Non-Operating Vibrations | 4.9 gRMS, 7 - 800 Hz |
| Shock | 1,500G @ 0.5 msec Half Sine |
| Certifications | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI, Morocco |
| Physical Dimensions | |
| Size | 2.23 x 22 x 80 mm |
| Weight | 7±1 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |