Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | RX 5700 XT |
| Model | THICC II (RX-57XT8DFD6) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 5700 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Base Clock | 1,605 MHz |
| Game Clock | 1,755 MHz |
| Boost Clock | 1,905 MHz |
| Stream Processors | 2560 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| OpenCL | Supported |
| Vulkan | Supported |
| Mantle | Supported |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.0b |
| 3x DisplayPort 1.4 | |
| Multi-Monitor Support | Up to 6 Display |
| Maximum Digital Resolution | Up to 8K Resolution @ 60Hz or 5K @ 120Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | RDNA Architecture |
| Advanced 7nm GPU | |
| Power Efficiency | |
| PCI Express 4.0 Support | |
| Radeon Image Sharpening | |
| FidelityFX | |
| Radeon Anti-Lag | |
| 7nm Technology | |
| AMD Virtual Super Resolution (VSR) | |
| AMD Relive | |
| AMD Chill | |
| AMD LiquidVR Technology | |
| AMD FreeSync 2 THDR | |
| AMD Frame Rate Target Control (FRTC) | |
| AMD CrossFire Technology | |
| AMD Eyefinity Multi-Display Technology | |
| AMD App Acceleration | |
| AMD TrueAudio Technology | |
| AMD Radeon Adrenalin Software 2019 | |
| AMD WattMan | |
| AMD APP Acceleration | |
| Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio Support | |
| Up to 6 Displays Supported (May Require the Use of MST Hubs) | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 600 W |
| XFX Recommended Power Supply | XFX 600W PSU |
| Power Connector | 1x 6-Pin, 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.7 Slot |
| Dimensions | 293 x 130 x 55 mm |
| Weight | 1.62 kg |
| Package Contents | 1x 8-pin to 6-pin Power Cable |
| 1x 6-pin to 4-pin Power Cable | |
| Driver Disk Installation Guide | |
| Installation DVD | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
- Fantastic performance - Ahmed, 21 February 2020
I have purchased the XFX RX 5700 XT Thicc II on November of 2019.It is the best decision I've ever made, especially because of the price. I would however advise anyone who has this beast of a gpu to do a vbios update and reinstall a fresh driver installation if you experience any driver issues or overheating.
Overall it's the best purchase I've ever made!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
