| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Radeon RX 6000 Series |
| Model | RX 6700 XT Speedster SWFT 309 Core (RX-67XTYJFDV) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Compute Units | 40 |
| Ray Accelerators | 40 |
| ROPs | 64 |
| Base Clock | 2321 MHz |
| Game Clock | 2424 MHz |
| Boost Clock | 2581 MHz |
| Stream Processors | 2560 |
| Texture Units | 160 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 2 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 96 MB |
| Effective Memory Clock | 16 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 384 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.2 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 (with DSC) |
| 1x HDMI 2.1 (2.1 VRR and FRL) | |
| HDMI 4K Support | Yes |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 7nm GPU |
| PCI Express 4.0 Support | |
| DisplayPort 1.4 with DSC | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| Video Streaming up to 8K | |
| 4K H264 Decode | |
| 4K H264 Encode | |
| H265/HEVC Decode | |
| H265/HEVC Encode | |
| AV1 Decode | |
| Game Driver Optimizations | |
| AMD RDNA 2 Architecture | |
| AMD FreeSync Technology | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| XFX DUAL BIOS Ready | |
| XFX Maximized Thermal Padding | |
| XFX Zero DB Auto Load Sensing Fans | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 650W |
| XFX Recommended Power Supply | XFX 750W PSU |
| Power Connector | 2x 8-Pin Connectors |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 304 x 123 x 42 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Best Value Love you Merc and Wootware :) - Derek, 9 June 2022
Very impressed with this card bro. Quiet most of the time. beautiful 1440p. Runs drawing software effortlessly.
- Best value card at the moment. - Adrian, 14 April 2022
Solid performance for 1440p and not just cheaper to buy but also cheaper to run than the Nvidia cards of the same tier. Plus it looks good and the open case being more open than similar cards results in quieter fans.
- 1440p beast - Denzel, 24 February 2022
amazing GPU really happy with it, a true 1440p card and still gets plenty fps. Sold my ps5 for this gpu and i dont regret it, great purchase not to mention it looks really cool although its the cheapest addition of the 6700xts
- 10/10 - Kayla, 31 January 2022
Awesome graphics card for a very decent price. Installation was a little scary as I had to push harder than usual to get it to connect, but once it was connected it was smooth. Perfect condition and gorgeous looking card.