Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Radeon RX 6000 Series |
| Model | RX 6750 XT Ultra SPEEDSTER QICK 319 (RX-675XYLUDP) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Compute Units | 40 |
| Ray Accelerators | 40 |
| ROPs | 64 |
| Base Clock | 2283MHz |
| Game Clock | 2533MHz |
| Boost Clock | 2623MHz |
| Stream Processors | 2560 |
| Texture Units | 160 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 2 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 96MB |
| Effective Memory Clock | 18Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 432 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 2.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 (with DSC) |
| 1x HDMI 2.1 (2.1 VRR and FRL) | |
| HDMI 4K Support | Yes |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 7nm GPU |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 1.4 with DSC | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| 4K H264 Decode | |
| 4K H264 Encode | |
| H265/HEVC Decode | |
| H265/HEVC Encode | |
| AV1 Decode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| Game Driver Optimizations | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 220W |
| Minimum Recommended Power Supply | 650W |
| XFX Recommended Power Supply | XFX 750W PSU |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | 323 x 132 x 51 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
FSP VITA-750BD VITA BD 750W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,389.00
R999.00
Save: R 390!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!




