Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Graphics Cards |
| Model | RX-78TMAIRW9 |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 7800 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Compute Units | 60 Compute Units |
| Ray Accelerators | 60 RT units |
| Stream Processors | 3840 Unified |
| Base Clock | 1295 MHz |
| Game Clock | Up to 2124 MHz |
| Max Boost Clock | Up to 2430 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 3 Architecture |
| GPU Design | TSMC 6nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 19.5Gb/s |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 |
| 1x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | XFX Ghost Thermal |
| XFX Magnetic Air Cooler Design | |
| Die-Cast Metal Wrap-around Protective Backplate | |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 700W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG |
| Colour | Arctic White |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3 Slots |
| Dimensions | 337 x 132 x 59mm (L x H x W) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
HIKSEMI HS-SSD-FUTURE-LITE-1024G FUTURE LITE 1TB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR5,499.00
R3,699.00
Save: R 1,800!
Cooler Master MPW-A001-AFAG-BEU ELITE Gold 1000 1000W 80 Plus Gol...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,349.00
Save: R 450!
AMD 100-100001581WOF Ryzen 9 5900XT 16-Core 4.8GHz Boost Socket A...
In stock with WootwareR7,799.00
R6,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
MSI B650M GAMING WIFI AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-ATX Desktop...
Contact for AvailabilityR2,762.00
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!





















