Why is the price hidden?
Because our price is lower than the manufacturer's recommended retail price.
By adding this product to
your basket, you're able to see our retail price.
You can simply remove the product from your basket should you not be interested.
We realize that this is
inconvenient and apologize
for the hassle.
This is the only way we are able to offer you the best pricing possible on this product.
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Xiaomi |
| Series | Power Banks |
| Model | BHR08Z2GL |
| Wireless Output | 15W Max |
| Wired Output | USB Type-C: 5V⎓3A |
| 9V⎓2.5A (22.5W Max) | |
| Combined Output | USB-C Wireless: 5V⎓1.5A |
| 7.5W 5W Max | |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Rated Energy | 18.58 Wh |
| 3.79V 4900 mAh | |
| Typical Energy | 18.95 Wh |
| 3.79V 5000 mAh | |
| Rated Capacity | 3000 mAh (5V⎓2A) |
| Wireless Charging Method | Magnetic induction |
| Operating Frequency Range | 120 kHz – 147 kHz |
| Colour | Silver |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Follow us and be the first to hear about exciting new products & promotions.
Exclusive Online Shopping Experience
Our products are available for purchase exclusively through our website. We do not operate as a physical retail store and, as such, do not offer in-store shopping options.
We pride ourselves on customer loyalty as a result of great pre & post sale service. All products are covered by manufacturer warranty. Customer service is our credo.
Please note: Pricing visible is already subject to a 2% discount applicable only to EFT payments.