Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | Zotac Gaming |
| Model | GTX 1660 SUPER AMP (ZT-T16620D-10M) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1845 MHz |
| CUDA Cores | 1408 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.0b | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Zotac IceStorm 2.0 Cooling Technology |
| Super Compact Design | |
| Dual 90mm Fans | |
| Metal Wraparound Backplate | |
| Zotac FireStorm Utility | |
| PCI Express Gen 3 | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC Compatible | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder (Turing) | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450W |
| Power Consumption | 125W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 209.6 x 119.3 x 41 mm (LxHxW) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
