Features _1.jpg)
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
_1.jpg)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | MAGNUS EN1060 |
| Model | ZBOX-EN1060 |
| Processor | Intel Core i5-6400T (quad-core, 2.2 GHz, up to 2.8 GHz) |
| Chipset | Intel 100 Series, NVIDIA |
| System Memory | 2 x DDR4-1866/2133 SODIMM Slots (up to 32GB) | Graphics |
| Graphics Engine | GeForce GTX 1060 |
| Video Output | 2 x HDMI 2.0 | 2 x DisplayPort 1.3 | Storage |
| Hard Drive | 1 x 2.5-inch SATA 6.0 Gbps HDD/SSD bay |
| Mass Storage | N/A |
| Optical Drive | N/A |
| mSATA | None |
| M.2 | 1 x M.2 PCIEx4 / SATA SSD slot (22/42,22/60,22/80) |
| Card Reader | 3-in-1 (SD/SDHC/SDXC) | I/O Ports |
| Audio | Microphone, Headphone |
| USB Port | 2 x USB 3.0 | 1 x USB 3.1 Type-C | 1 x USB 3.1 | 2x USB 2.0 |
| LAN | Dual Gigabit LAN |
| Antenna | 1 x WiFI SMA connetor |
| Wifi | 802.11ac/b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Legacy I/O | None |
| CIR Infrared Port | Yes |
| Expansion | None | Mechanical |
| Kensington Lock | Yes |
| LED Indicators | Power, HDD, WiFi | Power Supply |
| AC Adapter | O/P: DC 19.5V/180W |
| Cooling system | Fan + Heatsink |
| ZBOX Dimensions | 210mm x 203mm x 62.2mm |
| Case Mounting | None | Miscellaneous |
| Supported OS | Windows 8.1/10 (32/64-bit) |
| Accessories | WiFi antenna | AC Adapter | Power Cord | User Manual | Quick Install Guide | USB drive with O/S driver | Driver Disc | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |