Features _1.jpg)
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (0)
_1.jpg)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | AMP Extreme |
| Model | ZT-P10800B-10P | Interface |
| Interface | PCI Express 3.0 | Chipset |
| Chipset Manufacturer | nVidia |
| GPU | GeForce GTX 1080 |
| Core Clock | 1771 MHz |
| Boost Clock | 1911 MHz |
| CUDA Cores | 2560 | Memory |
| Effective Memory Clock | 10.8 GHz |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5X | 3D API |
| DirectX | DirectX 12 |
| OpenGL | OpenGL 4.5 | Ports |
| HDMI | 1x HDMI 2.0b |
| DisplayPort | 3x DisplayPort 1.4 |
| DVI | 1x DL-DVI |
| Multi-Monitor Support | 4 | Details |
| SLI Support | Yes SLI HB Bridge Supported |
| Cooler | Triple Fan IceStorm |
| Operating Systems Supported | Windows 10 / 8 / 7 | System Requirements |
| Recommended Power Supply | 500W |
| Power Consumption | 270W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Dual-Link DVI Supported | Yes |
| HDCP Ready | Yes | Features |
| Features | IceStorm Cooling | Variably configured copper heatpipes (4 x 8mm, 2 x 6mm) Massive wide array aluminum fin stack | Metal Carbon ExoArmor | Full Metal front and back protection with a metal front shroud and a metal wraparound backplate enhancing coverage and unifying design | Detailed with carbon fiber utilizing a water transfer printing process | The rigid metal help reduce vibrations which also help reduce noise | Spectra lighting system | LED lighting on the front. | Select from up to 7 colors + off | up to 8 levels of brightness | 4 lighting modes: Static, Breathe, Strobe, and Cycle | EKO Fans | Push up to 30% more airflow | Up to 15% more downward pressure | Patented dual-blade design | Reduction in deadzone, allowing more airflow coverage than ever before | PowerBoost | Special capacitors with high temperature and power resistance. | Benefit of reducing noise and power ripples to ensure a smoother inflow of power for high speed stability. | Freeze | Fan stop automatically starts or stops the fans | Extend the life of the fans | Reduce noise performance | Form Factor & Dimensions |
| Card Dimensions (L x H) | 325mm x 148mm |
| Slot Width | 2.5 slots | Packaging |
| Accessories: | 2 x Dual 6-pin to 8-pin PCIe adapter | Driver Disk | User Manual | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
