Alldocube T1038 iPlay 70SE Kids UNISOC T310 4-Core 10.1" HD (1280...
In stock with WootwareR1,849.00
R999.00
Save: R 850!
Samsung SM-X826 Galaxy Tab S10+ Mediatek Dimensity 9300+ 8-Core 1...
In stock with SupplierR19,485.00
Samsung SM-X526 Galaxy Tab S10 FE Exynos 1580 8-Core 10.9" 2K+ (2...
In stock with SupplierR12,299.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Alldocube |
| Series | Tablets |
| Model | Ultra Pad U1380 |
| CPU | |
| Model | Qualcomm Snapdragon 7 Gen3 (SM7675P) |
| Core Arrangement | 1×Cortex-X4, 2.8GHz |
| 4×Cortex-A720, 2.6GHz | |
| 3×Cortex-A520, 1.9GHz | |
| Architecture | Octa-core, 4nm |
| GPU | |
| Model | Adreno 732 @ 950MHz |
| NPU | |
| Model | Qualcomm Hexagon NPU |
| Performance | 40 Tops, AI |
| RAM | |
| Capacity | 12GB |
| Type | LPDDR5/LPDDR5X |
| ROM | |
| Capacity | 256GB |
| Type | UFS3.1 |
| Display | |
| Size | 12.95 inch |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1840×2880 |
| Type | IPS |
| Pixel Density | 264 PPI |
| Brightness | Typ 700 cd/㎡, Min 600 cd/㎡ |
| Contrast Ratio | Typ 1500:1, Min 1000:1 |
| Color Gamut | 96% (typ), 93% (min) |
| Touch Panel | |
| Type | Capacitive, 10 points, In-cell |
| Camera | |
| Front | 5MP FF |
| Rear | 13MP AF |
| Flashlight | Support |
| Acoustic | |
| Mic | 3×MIC |
| Mic Type | Digital silicon microphone (supports noise reduction) |
| Speaker | 8 Speakers, Intelligent Amplifier |
| Configuration | 4×2016 (8Ω 1W) 4×1507 (12Ω 1W) |
| Effect | DTS Effect |
| Sensors | |
| G-Sensor | Yes |
| L-Sensor | Yes |
| P-Sensor | No (Motherboard compatible) |
| Gyroscope | No (Motherboard compatible) |
| Compass | No (Motherboard compatible) |
| Hall | Yes |
| NFC | No |
| Motor | No (Motherboard compatible) |
| Wireless | |
| Band | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4GHz 5GHz) |
| WiFi Spec | WiFi 6 (WCN6755), 2×2 MIMO |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| GPS | No |
| FM | No |
| Power | |
| Battery | 3.85V / 15000mAh (Type), Polymer electric core |
| Battery Note | Largest battery capacity for a 13-inch tablet, leading in battery life |
| Charging | Motherboard supports 33W PD/QC charging |
| Structure | |
| Buttons | 1×Power on/off; 1×Volume /- |
| I/O (Type-C) | 1×Type-C (USB 3.1 Gen2) |
| I/O Features | Supports charging/OTG/DP-out/data transmission/Type-C earphone/PD HUB |
| Audio Jack | No |
| Pogopin | Support, 5-pin |
| Pogopin Features | UART serial port for connection to Pogo Pin keyboards; Magnetic one-piece Pogo pin keyboard |
| Card Slot | 1×TF Card, up to 1TB |
| Dimensions | 291.61 × 191.08 × 7.6 mm |
| Weight | TBD |
| Color | Dark sky gray |
| Software | |
| OS | Android 15 |
| Certification | L1 |
| Language | English (Supports Multi-Language) |
| OTA | Support |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- great hardware, basic-ish OS - Charles, 9 March 2026
the tablet is massive at 13", screen is crisp,clear, and relatively very bright with a higher resolution and clarity as compared to the ipad a16(a competitor at this price range). its very loud and has dedicated speaker tuning software which is really nice. the tablet is fast and can run most games at a smooth 90-120fps depending on the game. on call of duty mobile it can run at 120fps on meduim graphics. while gaming for long hours the tablet remains cool and lag is minimal. the battery life on it is crazy. it can last almost a week on 1 charge and you can play call of duty mobile for 9-10 hours before it reaches 10%. 144Hz refresh rate delivers smooth user experience in the day to day usage. the tablet does have stylus support, comes with a preinstalled screen protector(made of plastic). despite the reviews and unboxing videos you've probably seen, this variant of the tablet only comes with a cable, no brick, so the brick must be bought separately. the keyboard cover included with the bundle is very neat, its magnetic and the keyboard has a trackpad and is good to type on for long sessions if you don't mind its smaller size as compared to conventional desktop keyboards. overall its more of a bang for your buck than the iPad a16. you get more and you pay less. The only real con of this tablet is the somewhat lack of OS features, but this is personal preference on wether its that big of a deal to you or no. 9/10 tablet i would recommend to anyone looking for a gaming tablet capable of a stable 120fps or a snappy fast tablet for school, or media consumption.
- Great hardware, iffy OS - Brendan , 3 December 2025
Great piece of hardware, snappy processor, great screen, decent storage, ok keyboard cover. Let down by iffy OS but kids don't seem to mind so happy as Larry.
- Allducube Ultra Pad - Anthonie, 27 October 2025
This is a great tablet for gaming, I play call of duty mobile on it, and very good service from Wootware. I received the product 4 days after purchase. Thanks Wootware, I will buy again.





