Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Alldocube |
| Series | iPlay Series |
| Model | iPlay 70SE (T1038) |
| Processor | |
| Platform | UNISOC T310 4-Core SoC |
| Cores | One Cortex-A75 core @ 2.0GHz, Three Cortex-A55 cores @ 1.8GHz |
| GPU Engine | Imagination IMG GE8300 Graphics |
| NPU | N/A |
| Display | |
| Size | 10.1" |
| Resolution | HD (1280x800) |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Colour Gamut | N/A |
| Brightness | 300 nits (typical) |
| Contrast Ratio | 60% (typical) |
| Colour Depth | 16.7 Million Colours |
| Certifications | N/A |
| Camera | |
| Rear Camera | 5.0MP with Auto Focus |
| Front Camera | 2.0MP Front Camera, Fixed Focus |
| Memory | |
| RAM | 3GB LPDD4 |
| ROM | 64GB eMMC |
| External Memory Support | MicroSDXC (Up to 1TB) |
| Connectivity & Ports | |
| Port/s | 1x USB 2.0 Type-C Port (Data, Charging, OTG) |
| WiFi | WiFi 5 Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 with LE |
| GPS | Beidou, Galileo, Glonass, GPS |
| LTE | Supports 4G LTE WWAN, Optional Dual SIM |
| LTE Bands | GSM:B2/3/5/8 |
| WCDMA:B1/2/5/8 | |
| FDD: B1/2/3/5/7/8/20/26/28A/28B | |
| TDD: B38/40/41 | |
| Battery | |
| Battery Capacity | Li-Po 5500 mAh, non-removable |
| Charging Speed | 10W Charging |
| Charging Profiles | Standard 5V @ 2A |
| General | |
| Operating System | Android 15 with Alldocube OS 3.0 |
| Media Playback | Supports WiDevine L3 |
| Sensors | Accelerometer, Light Sensor |
| Dimensions | 242 x 160.8 x 10.6mm (H x W x D) |
| Weight | TBD |
| Colour | Deep Grey |
| Certifications | 3C, CTA, CE, ROSH, PSE, UL, GMS |
| Boxed Accessories | Kid-Style Protective Case with Kickstand |
| Glass Screen Protector | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Alldocube T1038 iPlay 70SE Kids UNISOC T310 4-Core 10.1" HD (1280...
In stock with WootwareR1,849.00
R999.00
Save: R 850!
Samsung SM-X826 Galaxy Tab S10+ Mediatek Dimensity 9300+ 8-Core 1...
In stock with SupplierR19,485.00
Samsung SM-X526 Galaxy Tab S10 FE Exynos 1580 8-Core 10.9" 2K+ (2...
In stock with SupplierR12,299.00





