Customers Who Viewed This Product Purchased
Alldocube T1038 iPlay 70SE Kids UNISOC T310 4-Core 10.1" HD (1280...
In stock with WootwareR1,849.00
R999.00
Save: R 850!
Samsung SM-X526 Galaxy Tab S10 FE Exynos 1580 8-Core 10.9" 2K+ (2...
In stock with SupplierR12,299.00
Samsung SM-X826 Galaxy Tab S10+ Mediatek Dimensity 9300+ 8-Core 1...
In stock with SupplierR19,485.00
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Alldocube |
| Series | iPlay Series |
| Model | iPlay 70 (T1051) |
| Processor | |
| Platform | ASR Micro ASR8662 8-Core SoC |
| Cores | Dual-core Cortex A76 @ 1.7GHz, Hexa-core Cortex A55 @ 1.5GHz |
| GPU Engine | Arm Mali G310 Graphics |
| NPU | N/A |
| Display | |
| Size | 10.1" |
| Resolution | HD (1280x800) |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Colour Gamut | 74.1% NTSC |
| Brightness | 360 nits (typical) |
| Contrast Ratio | 60% (typical) |
| Colour Depth | 16.7 Million Colours |
| Certifications | N/A |
| Camera | |
| Rear Camera | 5.0 MP with Auto Focus |
| Front Camera | 5.0MP Front Camera, Fixed Focus |
| Memory | |
| RAM | 4GB LPDD4 |
| ROM | 128GB eMMC 5.1 |
| External Memory Support | MicroSDXC (Up to 1TB) |
| Connectivity & Ports | |
| Port/s | 1x USB 2.0 Type-C Port (Data, Charging, OTG) |
| WiFi | WiFi 6 Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 with A2DP, LE |
| GPS | Beidou, Galileo, Glonass, GPS |
| LTE | Supports 4G LTE WWAN, Optional Dual SIM |
| LTE Bands | GSM: B2/3/5/8 |
| WCDMA: B1/2/5/8 | |
| FDD LTE: B1/2/3/5/7/8/18/19/20/26/28A/28B | |
| TDD LTE: B38/40/41 | |
| Battery | |
| Battery Capacity | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging Speed | 18W Charging |
| Charging Profiles | Standard 5V @ 2A |
| General | |
| Operating System | Android 15 with Alldocube OS 3.0 |
| Media Playback | Supports WiDevine L3 |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor |
| Dimensions | 238.4 x 148.4 x 7.95mm (H x W x D) |
| Weight | TBD |
| Colour | Deep Space Grey |
| Certifications | 3C, CTA, CE, RoHS, PSE, UL, GMS |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |





