Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | R3 1300X | Performance |
| Number of Cores | 4 |
| Number or Threads | 4 |
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Maximum Turbo Core Speed | 3.7 GHz |
| Total L1 Cache | 384 KB |
| Total L2 Cache | 2 MB |
| Total L3 Cache | 8 MB |
| Unlocked Multiplier | Yes |
| CMOS | 14 nm |
| Package | AM4 |
| PCI Express Version | PCIe 3.0 |
| Thermal Solution | Wraith Stealth |
| Default TDP | 65 W |
| Max Temps | 95°C | Memory |
| Maximum Memory Speed | 2667 MHz |
| Memory Interface | DDR4 |
| Memory Channels | 2 | Key Features |
| Supported Technologies | The "Zen" Core Architecture | AMD SenseMI Technology | AMD Ryzen Master Utility | AVX2 | FMA3 | XFR (Extended Frequency Range) | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
1STPLAYER GO6-BK-4FS7 GO6 ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower...
In stock with WootwareR849.00
R639.00
Save: R 210!
HIKSEMI HS-SSD-WAVE-P-512G WAVE 512GB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!
Arktek AKD4S8P3200 8GB (1x8GB) DDR4-3200MHz CL22 1.2V Black Deskt...
Contact for AvailabilityR1,299.00
R1,199.00
Save: R 100!
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
Gigabyte GA-B550-GAMING-X V2 B550 Gaming X V2 AMD B550 Ryzen Sock...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!










