Customers Who Viewed This Product Purchased
Adata ASU650SS-240GT-R Ultimate SU650 240GB 2.5" SATA III 6Gb/s S...
In stock with WootwareR1,199.00
R1,099.00
Save: R 100!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARKTEK |
| Series | Hyperion Series |
| Model | Hyperion 256GB SATA (AK-SATA-256G) |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 256GB |
| Interface | SATA 3.0 |
| Sequential Read Speed | Up to 510MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 450MB/s |
| Power Consumption | |
| Operating Voltage | 5V ±5% |
| Maximum Power Draw (Read) | 1.15W |
| Maximum Power Draw (Write) | 1.2W |
| Average Idle Power | 0.32W |
| General | |
| MTTF | Up to 2.0 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Endurance | N/A |
| Dimensions | 100 x 70 x 7.0mm (L x W x H) |
| Software | N/A, S.M.A.R.T. Compliant |
| Other Features | Built-in ECC (Error Correction Code) functionality |
| Enhanced endurance by dynamic/static wear-leveling | |
| Enhanced power-loss data protection | |
| Data integrity under power-cycling | |
| Support Trim and NCQ (Native Command Queuing) command | |
| Support BCH ECC 40bits in 1024 bytes | |
| Intelligent destruction function | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |


