| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | GeForce GT 10 Series |
| Model | GT 1030 (GT1030-SL-2G-BRK) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GT 1030 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| OC Mode Clock | GPU Base Clock : 1266 MHz |
| GPU Boost Clock : 1506 MHz | |
| Gaming Mode Clock | GPU Base Clock : 1228 MHz |
| GPU Boost Clock : 1468 MHz | |
| CUDA Cores | 384 |
| GPU Architecture | NVIDIA Pascal |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 6008 MHz |
| Memory Size | 2GB |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | DirectX 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Vulkan | Vulkan API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.0 |
| 1x Single-Link DVI-D | |
| HDCP Support | V2.2 |
| Multi-Monitor Support | 2 |
| Maximum Digital Resolution | 4096 x 2160 |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Silent Passive Cooling 0dB Cooling |
| AUTO-EXTREME Technology | |
| GPU Tweak II | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Connector | N/A |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Single Slot |
| Dimensions | 173mm x 69mm x 40mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- GT 1030 - Chiaki , 17 February 2022
So I bought this for an old PC that I had to try and let me play Genshin Impact. But My PC Broke about an hour after putting it in and playing. I'm not Computer literate but I think it just gave up on life. So I was faced with either buying a Proper PC or a second hand one from Cash Converters and well I went with the cash converters one because I'm poor and a proper gaming pc would bankrupt me for the next few years. Luckily I found a i5 6500 with 16gigs of ram. I put the GT1030 in and I haven't had any problems. Genshin Impact is giving me between 30 and 50 FPS. I also have Guild Wars 2 installed and it looks amazing. I'm really happy with the card.
- Does the job - Adrian, 29 November 2021
It's a basic card, can run older games decently and it's dead quiet thanks to the heatsink without fan. Supports 4K. Wootware's service was fast despite the fact that this is listed as In stock with supplier.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Lian Li G99.LAN217X.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass Black Ste...
Contact for AvailabilityR2,999.00
R2,599.00
Save: R 400!
Western Digital WDS400T4B0E Blue SN5000 4TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR15,999.00
R8,799.00
Save: R 7,200!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!





