Customers Who Viewed This Product Purchased
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Strix |
| Model | ROG-STRIX-RTX3050-O8G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3050 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1550MHz |
| Boost Clock | 1890 MHz (OC Mode) |
| 1860 MHz (Gaming Mode) | |
| CUDA Cores | 2560 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI (2.1) |
| 3x DisplayPort (1.4a) | |
| HDCP Support | Yes 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 Displays |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | 2nd Gen Ray Tracing Cores |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| MaxContact heat spreader | |
| Asus Axial-Tech Fans | |
| Dual Bios | |
| Asus GPU Tweak II | |
| 0dB Technology | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | TBD |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.7 Slots |
| Dimensions | 300 x 133.6 x 53.5 mm (L x W x H) |
| Accessories | 1 x ROG Velcro Hook & Loop |
| 1 x Collection Card | |
| 1 x Speedsetup Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
Crucial CP2K32G60C40U5W Pro Overclocking 64GB(2x32GB) DDR5-6000MH...
Contact for AvailabilityR13,992.00
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR979.00
R829.00
Save: R 150!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
















