| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | FROZN |
| Model | FROZN A620 PRO SE |
| Compatibility | Intel LGA1851/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 260W |
| Overall Dimension | 120×142×157mm (L×W×H) |
| Heatsink Material | 6×Ф6mm Heatpipe Copper Base Aluminum Fin |
| Weight | 1190g (heatsink fan) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm (2pcs) |
| Fan Speed | 300±200 - 2000±10% RPM |
| Max. Air Flow | 58CFM |
| Max. Static Pressure | 1.94mmH2O |
| Noise | 27.2dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8 - 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.1A |
| Power Input | 1.2W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing CPU cooler! - Daniel, 26 January 2026
Going from a stock AMD cooler to this CPU cooler made a drastic difference to my CPU temps. From 95 degrees to around 60 degrees under load whilst gaming. Very pleased with the performance of this cooler!
- Excellent value! - Deon, 12 September 2025
The price of this dual tower cooler is really good.
Premium packaging and quality is also great. It also runs pretty quietly.
Just be aware that it is quite big and will fill up about 60-70% of a mATX motherboard. - Great Air Cooler - Nigel, 28 August 2025
Very easy to install and working like a charm. Significant improvement in CPU temperatures, keeping my Ryzen 5 7500F in check. Would definitely recommend and shout out to Wootware for the amazing service, as always!
- Excellent cooler but 1 fan noisy - Ross, 4 June 2025
It's an excellent cooler, comes with good thermal paste and a good amount too, more than enough to paste 3 CPU's. Just one issue which was my one fan had a bad noise from the fan rubbing lightly on the housing when going full blast but it was easy to fix, I just pulled on the sides of it and it stopped.
- Chonky boy - Nicholas, 22 April 2025
This cpu cooler works very well... too well. But dont be fooled it is bigger when you see it and they do include a 3rd set of brakets if you want to fit a 3rd fan. Very nice
- Very pleased with the value - Aaron, 15 April 2025
This keeps my Ryzen 9700X nice and cool at 67°C so I'm very pleased overall.
The size is also pretty alright, it's big but not overly massive and you have plenty of RAM clearance unless you have sticks with massive bits of RGB on top.
The finstacks have black caps on them which keep it looking sleek and the product as a whole feels very premium. The fans are built well and relatively quiet but the clips are irritating, 99% of air coolers use these clips though so it's not a slight against this particular model.
The mounting process for AM5 was very straightforward but you'll want to have a longer screwdriver that can clear the finstacks or you'll find applying the necessary torque to be a bit difficult. The screws have springs on them to prevent you from overtightening them which is also a nice touch.
The thermal paste is good but it's very thick and hard to spread, you don't get any spatulas included so you'll need to source you own and then put some force to layer it over the die. Warming up the tube might help with this but I didn't bother.
Also just be wary that the finstacks can cut you if you need to remove the fans after installation, it's not bad but I did scrape my knuckles a few times trying to remove them. - Great cooler great price - Barend, 29 March 2025
This is cooler does the job on my 5700x3d and is dead quiet compared to Wraith Prism
- Great!!!! - Hugo, 27 March 2025
On a 9950X as its in a portable machine. No taking chances with liquid. Been stressing the CPU and it stays cool! Very satisfied.
- Top tier company - Uzair, 21 February 2025
I just got ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK and its really amazing keeps my games temps at 60 which is amazing best part is that they came way earlier, which i had no idea until my friend told me its at his place, they really are the best company
- Noisy fans - Saul, 21 January 2025
I don't know if they've cheaped out on the fans in newer batches, but both fans sound like little motors with an increasing RRRRRRRR sound as they speed up.
I had a R300 Reeven cooler before this for 5 years and I barely ever heard the fan.
At least the fans are replaceable, so for the price it's still an ok cooler. But if you care about noise make sure to add the price of two replacement fans. - Excellent Cooler - Lloyd, 1 January 2025
Super happy with the performance of the A620! Performs really well while being super quiet, exceeded my expectations! For the price you really can't go wrong with this cooler, plus looks great if you prefer the non RGB style for your system.
- Solid - Stefan, 27 December 2024
keeps my Ryzen 5700X3d nice and cool during a Cinebench R20 cpu test. previously i used my old AMD Wraith cooler but it wasn't up to the task anymore. during a test and gaming it would 90 fairly quickly.
Easy reccomend for a solid air cooler - ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler - Renier, 12 November 2024
I am still waiting for the Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis to be available to buy to finalise my build. I cannot wait to start gaming on the new system.
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,399.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!



















