
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | FROZN A620 Series |
| Model | FROZN A620 PRO SE ARGB |
| Compatibility | Intel: LGA1851/1700/1200/115X |
| AMD: AM5/AM4 | |
| TDP | 260W |
| Overall Dimension | 120mm × 142mm × 157mm |
| Heatsink Material | 6× 6mm Diameter Heatpipe |
| Copper Base | |
| Aluminium Fin | |
| Weight | 1190g (Heatsink + Fan) |
| Fan Specifications | |
| Included Fans | 2x 120mm Fan |
| Fan Speed | 300RPM - 2000RPM |
| Max Air Flow | 58CFM |
| Max Static Pressure | 1.94mmH2O |
| Noise | 27.2dB(A) |
| Current Input | 0.15A |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connectors | 4-Pin PWM + 5V 3-Pin ARGB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good Service - Andre, 23 July 2025
I didn't expect it to be so large but the important point is that it is doing it job ie. cooling my CPU. No complaints from me on that. Although I wasn't so thrilled about the light works I just switch it off when it gets too much. My 11 year old son loves the RGB lights!
- Review - Tyler, 16 July 2025
So far I have had no issues with this cooler. My idle temps have dropped from 60 to 30 and In demanding titles such as cyberpunk I've dropped from 93 to 68. Noticeable improvement.
- Excellent Cooler - Rusty, 19 June 2025
I replaced my Phanteks TC-12DX cooler with this one and am seeing significantly lower temperatures on my 5700X3D processor. It is also a little quieter than my old cooler. I can highly recommend it as an affordable and very effective cooler.
Once again thanks to Wootware, service I received was excellent as usual.
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,399.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!



















