Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | FROZN |
| Model | FROZN A410 SE |
| Compatibility | Intel LGA1851/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 180W |
| Overall Dimension | 128×76×152mm (L×W×H) |
| Heatsink Material | 4×Ф6mm Heatpipe (Direct Touch) Aluminum Fin |
| Weight | 720g (heatsink fan) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Fan Speed | 300±200 ~ 1800±10% RPM |
| Max. Air Flow | 55.2CFM |
| Max. Static Pressure | 1.68mmH2O |
| Noise | 24.8dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.1A |
| Power Input | 1.2W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Mid Cooler - Benjamin, 9 October 2025
Super easy to install, quiet and does what it supposed too. Using a Ryzen 5600x, temps on idle is 40c and under heavy load 70c (Running Ark survival)
- FROZN-A410 SE - Ruben, 21 November 2024
The A410 cooler is a good mid range choice for keeping your CPU cool. It’s quiet, efficient, and easy to install, with a sleek design that complements any setup. I’m more than happy with its performance—highly recommended!
Category Bestsellers
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,349.00
Save: R 150!
Customers Who Bought This Also Bought
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!














