
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | CPU Tower Coolers |
| Model | FROZN A720 Black |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Nickel alloy | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | 7x 6mm PCS with copper base |
| Intel Socket Support | LGA1700, LGA1200, LGA115x, LGA20xx |
| AMD Socket Support | Socket AM5, AM4 |
| TDP Support | Up to 300W |
| Case Clearance | 163mm (default) |
| 170mm (RAM compatibility mode) | |
| RAM Clearance | 28mm with dual fans (default) |
| 34mm with dual fans (RAM compatibility mode) | |
| 60mm with single fan | |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 140 x 140 x 25mm (L x W x D) |
| Fan Speed | 500 - 2000 RPM ± 10% |
| Fan Airflow | Up to 98.6 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 2.26 mmAq |
| Fan Noise | Up to 33.5 dBA |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.36A |
| Fan Power Consumption | 4.32W |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 140 × 153 × 163mm (W x D x H) |
| Weight | 1.3kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Easy to install and runs quietly - Ansel, 16 March 2026
Just bought a second one for a family member, the install is simple and knowing the cooling performance is going to cover any workload that gets thrown at it is great for Peace of mind. Compatibility with Intel 2066 chipsets is great for keeping an older "high-end" setup going until the next upgrade.
- BigBoi - Kyle , 30 December 2025
This aircooler is huge! I am using it with a 9800X3D with no issues at all. Just make sure your case can fit this as the fans might need adjusting if your ram is in the way
- Exceptionally Good Value - ChrisL89, 15 August 2025
Cooler punches way above it price. Running on a 7800x3D in an ITX case and only using one fan due to space. Temp never exceeds 70 degrees. Really impressed.
- Great Cooler - Pieter, 12 August 2025
Great cooler. Easy to install, came with all necessary parts and tools for installation. CPU stays cool and it is worth noting these two fans are the only fans in the case and even cools down the NVME (due to the Bernoulli effect)
- No competitor at this price point - Mbasa, 7 August 2025
The performance of this cooler is almost too good to be true at the price, keeps my Ryzen 7 7700X well under it's thermal limits at full load and power boosting up to 5.3Ghz. It does get pretty loud at max fan speeds but thats not a bother for me.
Do keep in mind that this is a very big cooler, check your case for compatibility before buying. - Best Intel i7 cooler - Paul, 3 July 2025
What a cooler. Skip the overpriced watercooling vapourware. Keeps my i7 13700k at around 25 degrees, pcores averaging at around 60 under game load. Dead quiet. Kicks a silent loop 2 360's arse hands down.
- A fantastic cooler with excellent thermal performance! - King Meliodas, 6 December 2024
A fantastic cooler with excellent thermal performance! The low noise levels and premium aesthetics make it a great addition to any build. Installation was straightforward and hassle-free.
And also, the packaging is top-notch.
- BEAST OF A COOLER! - Leon , 7 August 2024
This is the best money I have ever spent on a CPU cooler!
CPU performs insanely good with my 12700K.
Temps on idle on the desktop go as low as 13c and as high as 73c with Cinebench R23, while gaming its around 40-55c. (Winter Time)
For the price this is IMO much better than AIO coolers. - BEAUTIFUL AND POWERFUL - Eshendren, 17 May 2024
Cooler looks great and performs amazingly is also fairly quiet on my 7800x 3d.
Definitely recommend it if your case supports it. IMO much better than AIOs.
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,399.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!



















