| Model | SF-850F14GE |
| Maximum Wattage | 850W |
| Transform Efficiency | 20%: 87% ; 50%: 90% ; 100%: 87% (115V Internal Gold) Efficiency |
| Cybenetics Certified | Efficiency: Gold / Efficiency 230V: Gold |
| Intel Power Design Guide | EPS Ver. 2.92 & ATX 3.1 |
| AC Input / Frequency | 100V-240V / 60 / 50Hz, Full Range APFC |
| Fan Size | 14cm FDB FAN |
| Dimension | 150mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP / OTP / NLO / SIP |
| Safety Certificates | cTÜVus / TÜV / CB / CE / FCC / UKCA / RCM / BSMI / RoHS / KCC / EAC / CCC |
| Temperature | Passed 50℃ Hot Testing |
| Cable Wires | |
| 20+4 Pin | One Cable (600mm) |
| 8 (4+4 Pin) CPU | Two Cables (700mm) |
| SLI (2x PCI 6+2 PIN) | 1x Cable (550mm + 150mm) |
| PCI 6+2 Pin | 1x Cable (700mm) |
| 4 SATA | Two Cables (550mm + 130mm + 130mm + 130mm) |
| 4 Molex | One Cable (550mm + 150mm + 150mm + 150mm) |
| 16 Pin (12V-2x6) | One Cable (700mm) |
| Detachable | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great quality product and excellent service. - Jacques , 20 April 2026
After months of mysterious PC crashes that were getting progressively worse, I finally tracked the issue down to my aging PSU. After some research I landed on the Super Flower Leadex III GE 850W from Wootware and I couldn't be happier.
Wootware's service was excellent as always. I collected it within an hour after placing my order.
- Super Powered! - Fen, 22 February 2026
Near flawless, incredible company and product.
- Happy with the PSU - Kamogelo, 6 February 2026
- Excellent - Bryan, 3 January 2026
- Excellent - B-dog, 3 January 2026
Great modular PSU for the price - Excellent PSU - Jaison, 9 December 2025
An A-rated PSU on SPL's tier list with great cables and a fan speed curve switch.
- A Tier power supply but not silent - Chris, 27 November 2025
If you want a completely silent PSU, this isnt it. But the only comparable 850W in terms of build quality and components is the Corsair RM850 but it is significantly more expensive.
Im happy with my purchase though and would recommend it.
- Excellent PSU - Johan, 15 September 2025
Enough cables supplied for all the basic needs.
- Good Product !! - G, 17 June 2025
- Beefy unit with all the cables you need - Ashlee, 3 April 2025
Took me a solid 30 minutes to install this as the cables can be used various ways.
Very well built unit and the cables feel premium.
My 7800xt can finally stretch its legs!
Definitely would recommend!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
Save: R 500!
GamerStorm PQ850G 850W Cybenetics Platinum Fully Modular Black PC...