| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | CG Series |
| Model | CG530 4F Black (R-CG530-BKADA4-G-1) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass (front, side), partial mesh (right side) |
| Front I/O | 2x USB 5Gbps Type-A Ports (Front Panel) |
| 1x USB 10Gbps Type-C Port (Front Panel) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Front Panel) | |
| Motherboard Support | Supports ATX, Micro-ATX, Mini-ITX motherboards |
| Supports Hidden Connector Reverse ATX, mATX Motherboards | |
| Expansion Slots | 7x Vertical PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 3.5" Drive Bays |
| 3x 2.5" Drive Bays | |
| Storage Conflicts | The bottom fan mounts conflict with 1x 3.5" and 1x 2.5" drive bay. The following configurations are supported: |
| 1x 3.5" HDD and 2x 120mm bottom-mounted fans | |
| OR | |
| 1x 2.5" Drive and 2x 120mm bottom-mounted fans | |
| Bottom-mount radiators will not fit with any installed drives on the bottom of the chassis. | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 440 x 285 x 399mm (D x W x H) |
| Weight | 7.0kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Side | 3x Pre-Installed DeepCool ARGB PWM 120mm Reversed Fans (Side Intake) |
| Bottom | N/A |
| Rear | 1x Pre-Installed DeepCool ARGB PWM 120mm Fans (Rear Exhaust) |
| Fan Support | |
| Top | 3x 120mm or 2x 140mm fans |
| Side | 3x 120mm or 2x 140mm fans |
| Bottom | 3x 120mm fans (conflicts with HDDs, see supported configs above) |
| Rear | 1x 120mm fan |
| Radiator Support | |
| Top | 120, 140, 240, 280, 360mm support |
| Side | 120, 140, 240, 280mm support |
| PSU Shroud | 120, 240, 360mm support (conflicts with HDDs, see supported configs above) |
| Rear | 120mm support |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Width | N/A |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 160mm |
| GPU Length Limitation | Up to 410mm (160mm wide including cable) |
| PSU Length Limitation | Up to 210mm with cables |
| Cable Management | Yes, 45mm depth behind motherboard tray |
| General | |
| Dust Filters | Yes, top & bottom removable |
| Chassis Lighting | Yes, DeepCool fans support 5V ARGB headers and all major controllers and RGB software |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Worth it - MrDoge, 11 October 2025
Amazing, well packaged and in really good condition, even the box it came in was in perfect condition. I'm really happy to have purchased this case from Wootware, impressive customer support. Highly recommended
- brilliant - Francois, 20 September 2025
i upgrade from a fsp fishtank case, cases look the same and is the same size, but i must say, this one is brilliant, the infinity fans looks sick, i ordered a liquid cooler with infinity fans and 3 extra infinity fans to match and complete the look, the case was a breeze to buil in, its big enough for all my hardware, and cable management was also really easy with how the case is made, i must admit, for the price this case is super premium, with my fsp i needed to remove the front glass to do the build, with this one i just removed the side pannels, i love this case, and i love wootware, thank you again for delivering wootware, i have been supporting you guys for years now and every time i sent my money your way i was satisfied, woot woot!!!
- Absolute Cinema? - MDW, 30 June 2025
The chasis offers large amount of space and beautiful aesthetics, fans are quiet, ARGB Looks amazing in the dark(especially the blue setting), good price and I'd honestly say that this case is the best option for budget pc gaming as well as future proofing, the only issue I have with this case is the stock. It's genuinly annoying bcuz you wait for a really long time for it to restock and the stock is depleted in under 3 weeks. But otherwise, easiest 5 starts of my life.
- Amazing Value for Money! - Jaco, 29 March 2025
Big shout out to Taigh from Wootware! Went above and beyond with service and support.
I can hands down highly recommend this chassis, awesome value for money for chassis. The look is beautiful and fans is super quiet. I would recommend to add a 360mm radiator with x3 RGB fans on the top and x3 Bottom RGB fans at the bottom to complete the design and look. If anyone wants to see my finished setup drop me a email. justeenkamp@gmail.com
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,549.00
Save: R 950!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
























