| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Leadex Power Supplies |
| Model | SF-750F14GE |
| Maximum Wattage | 750W |
| Transform Efficiency | 20%: 87% ; 50%: 90% ; 100%: 87% (115V Internal Gold) Efficiency |
| Cybenetics Certified | Efficiency: Gold / Efficiency 230V: Gold |
| Intel Power Design Guide | EPS Ver. 2.92 & ATX 3.1 |
| AC Input / Frequency | 100V-240V / 60 / 50Hz, Full Range APFC |
| Fan Size | 14cm FDB FAN |
| Dimension | 150mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP / OTP / NLO / SIP |
| Safety Certificates | cTÜVus / TÜV / CB / CE / FCC / UKCA / RCM / BSMI / RoHS / KCC / EAC / CCC |
| Temperature | Passed 50℃ Hot Testing |
| Cable Wires | |
| 20+4 Pin | One Cable (600mm) |
| 8 (4+4 Pin) CPU | Two Cables (700mm) |
| PCI 6+2 Pin | Two Cables (700mm) |
| 3 SATA | Two Cables (550mm + 130mm + 130mm + 130mm) |
| 4 Molex | One Cable (550mm + 150mm + 150mm + 150mm) |
| 16 Pin (12V-2x6) | One Cable (700mm) |
| Detachable | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Core AMD B850 & NVIDIA RTX 5070 Super Desktop Gaming PC
From: R49,076.00
To: R60,038.00
Out of stock
- Exceptional value for money - Dale, 6 April 2026
A great little package, this psu is really neat. Comes with Nvidias 12VHPWR adapter too (well not Nvidias, but Superflowers ;) ...). All in all, I can't really rate it lower than 5, unless issues present themselves. A big thank you to Wootware for careful quality packaging.
- Yup... It's a PSU. - Carlo, 27 February 2026
Nothing fancy, or pretty, or flashy whatsoever. What you DO get, however, is a rock solid PSU at a very competitive price (and a silly name). Easy recommend from me.
- Beast PSU - Juan, 4 August 2025
Have had no issues since installing this bad boy about a week ago, it's super high quality, the included cables are very clean looking and I can see this lasting me years! Highly recommend.
- Quality PSU - Juan, 31 July 2025
If you're looking for a great quality PSU that will last you for years, this is it.
- Fantastic Power Supply - Wehan, 11 July 2025
Awesome power supply for the price. High quality product with easy installation and no problems since installation.
- Best value - Kira, 25 May 2025
this power supply is dead silent on eco and non eco. It feeds my ryzen 5 5600 and intel arc a750 with no issues even when overclocking! the coil wine is basically non existent (was worried because most psus have dreadful coil whine) would absolutely recommend this as the perfect buy!
- Super flower super speed - Francois, 16 May 2025
The product I received was in perfect condition. I also requested to have the product earlier compared to the other products in my shopping cart and Wootware made it happen. Could not be happier.
- Great - Teboho, 27 March 2025
Shipment sent same day as payment confirmed. Bought the extra singular 8 pin pcie cable but got the 2x 8pin instead. I'm definitely not complaining.
This psu rates A tier on psu lists and with the 10year warranty, I trust Wootware to be able to honor it as I've heard many good things about them and this is my first purchase here.
Was using a 500w psu to power a 3080 so this was very much a necessity, and this looks like it will serve me for many more years to come. Amazing build quality. Silent operation. I'm super ecstatic. ???? - Fantastic Power Supply - Terry, 3 March 2025
Happy with the Power Supply - has an ECO button. Great 8 pin cable, rated 600W for the RTX 5070 Ti. All cables neat and happy with the purchase - Highly recommend if 750 W is what you require.
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
ASUS Prime 750W 80 Plus Bronze Non-Modular ATX Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,999.00
R999.00
Save: R 1,000!
FSP VITA-750BD VITA BD 750W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,389.00
R999.00
Save: R 390!
ASUS AP-750G Prime 750W 80 Plus Gold Fully Modular White Desktop ...
In stock with WootwareR2,730.00
R1,699.00
Save: R 1,031!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
























