| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | WD Blue SA510 Gen 3 |
| Model | WDS100T3B0A |
| Capacity | 1TB |
| Interface | SATA 3.0 |
| Sequential Read Speed | Up to 560MBps |
| Sequential Write Speed | Up to 520MBps |
| Power Consumption | |
| Average Active Power (MilliWatts) | 60mW |
| Maximum Power Draw (Read) | 1.8W |
| Maximum Power Draw (Write) | 2.0W |
| Slumber Mode | 36mW |
| DEVSLP Mode | 12mW |
| General | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -55°C to 85°C |
| Operating Vibrations | 5.0 gRMS, 10-2000 Hz, 3 axes |
| Shock | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Endurance | 400TBW |
| Dimensions | 100.2 x 69.85 x 7.0mm (L x W x H) |
| Weight | 34.6g |
| Form Factor | 2.5" |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- What a price hike - Leroy, 25 March 2026
This is a great product and works well with my games due to the high speeds.
However, I bought my drive in April 2025 and paid R1299 (vat incl.), now it is more than double the price, not even a year later at (R2699 excl.)
Wow!!! - Perfect - Adriaan, 25 April 2025
Great product! Everything as advertised, easy to install, delivery in 2 days. Wootware never fails to deliver.
- Good - Christo, 4 February 2025
WD's are the only SSD's not to have caused me trouble in some way to date.
- Good SSD - Francois, 30 December 2024
I had extra space for an SSD. Wootware was kind enough to help me confirm that it will work with my motherboard. It is easy to install and was well priced
- Highly recommend - Kobus, 20 September 2024
After replacing an old laptop's HDD with this WD SA510, the performance went through the roof with the SSD read/write speeds of more than 50X faster than the old HDD!
- WD BlueSA510 - FOR INTERNAL SSD FOR XBOX ONE - Darren, 23 August 2024
After many days of watching ssd upgrade and many fail attempts today i managed to get the ssd to boot on the xbox one, the xbox is now running of the ssd as is much faster than the origanl disk it had.
- Great Product - Hanco, 22 July 2024
Upgraded 5 Laptops with this SSD. No complaints. Works as intended & pleased with results.
- Great Sata SSD - Darren, 8 July 2024
Speeds are as advertised ~500MBps. Booting and shutting down happens in seconds, and games load 3-4 times faster than before.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-005823 G102 LIGHTSYNC 8,000 DPI RGB Black Wired Gami...
In stock with WootwareR599.00
R349.00
Save: R 250!
Western Digital WDS500G3B0A WD Blue SA510 500GB 2.5" SATA 3.0 Sol...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,799.00
R7,199.00
Save: R 4,600!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Crucial CT1000P310SSD8 P310 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
In stock with WootwareR5,699.00
R3,899.00
Save: R 1,800!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!










